Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Ükemizin 222. Tabiat Parkı Giresun’da İlan Edildi…

Eylül 23, 2017

Ülkemizin 222. Tabiat Parkı Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun imzasıyla ilan edildi.
Toplu temel atma merasimine iştirak etmek için Giresun’a giden Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Giresun Valiliği ziyaretinde sürpriz yaparak ülkemizin 222. tabiat parkı olan Aymaç Tabiat Parkı’nı ilan etti.
Valilikte basın mensuplarına şehre yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Bakan Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, gazetecilerin önünde Giresunlulara bir sürpriz yaparak Dereli ilçe sınırlarında yer alan ve estetik ve peyzaj değeri açısından önemli bir yer olan Aymaç Tabiat Parkı’nı ilan etti.
Orman ve Su Bakanı Sayın Prof. Dr. Eroğlu’nun imzasıyla tabiat parkı ilan edilen alan ve çevresinde kültürel etkinlikler, tabiat yürüyüşü, foto safari ve kampçılık gibi faaliyetler yapılıyor.


“Giresun’un Tabii Değerlerine Her Zaman Sahip Çıkacağız”
Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu da Giresun’da çok değerli bir coğrafya olduğunu belirterek “Tabiatı korumakla mükellef olan Bakanlığımız 403 dekarlık bu alanı tabiat parkı ilan ederek koruma altına aldı. Giresun’un tabii değerlerine her zaman sahip çıkacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Aymaç Tabiat Parkı 403 dekar büyüklüğündedir. Saha, Giresun İline 65 km., Dereli İlçesine 25 km, Kümbet yaylasına 5 km. mesafededir.
Aymaç Tabiat Parkı; Dereli ilçesinin güneyinde, Kümbet yaylasının yakınında Yayla ve Orman Ekosistem özellikleri ile kendi içinde Biyoçeşitliliği barındırmaktadır. 
Yaz aylarında 3000-5000 kişi, kışın ise 1000 kişi günübirliğe yönelik ziyaretçi almaktadır. Yaklaşık 50-100 civarında yabancı turist gelmektedir.
Doğa yürüyüşü, doğa fotoğrafçılığı, yayla ziyaretleri yapılmaktadır. Aymaç Tabiat Parkı’nda “Uluslararası Kümbet Yayla Şenliği” yapılmaktadır.