Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

“150 YIL ARADAN SONRA YENİDEN TESPİT EDİLDİ.”

Ağustos 05, 2017

Pierre de Tchihatcheff (Pyotr Alexandrovich Chikhachov,16 Ağustos1812-13 Ekim 1890, Rus Doğa Tarihçisi ve Yer Bilimcisi) tarafından 1867 yılında, Giresun ili, Şebinkarahisar ilçesinde ve kısmen de Gümüşhane ilinde tespit edilen ve makalelerde yayınlanan, Türkiye endemiği olarak literatürlere giren, ”Giresun Karasal ve Sucul Biyoçeşitlilik Envanter Çalışması” nda ise literatür bilgileri kısmında Giresun ve Gümüşhane illeri dağılımlı endemik bitki olarak verilen, fakat 150 yıldır tespiti yapılamayan, hiçbir çalışmada yer almayan Adonis cyllenea varyete paryadrica (kan damlası, horoz gülü) yöresel adı Şebinkarahisar Sarı Dağ Gülü olan bitki 19 Mayıs Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Yrd.Doç.Dr. Fergan KARAER, Erzincan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali KANDEMİR’in yönlendirmeleri, Şebinkarahisar’da yaşayan duyarlı vatandaşlarımızın katkıları, Giresun Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Ertan KUDUBAN, Şebinkarahisar DKMP Şefi Fatih ALBAYRAK ve şeflik elemanlarının özverili çalışması sonucunda, 150 yıldan sonra 12.07.2017 tarihinde tekrar tespit edildi.

Literatürlerde 1600-1700 m. yayılış yaptığı belirtilen bitkinin 1950-2070 rakımlara kadar ulaştığı, sığır kuyruğu, sarı kantaron, yabani soğan, geven, ada çayları ile birlikte aynı yaşam ortamında bulunduğu, kuzey bakıyı, nemli toprağı sevdiği ve küçük kayalık alanlarda yayılış yaptığı da görülmüştür.

Adonis bitki cinsinin 9 türü, iki alt türü bulunmaktadır. Bu 9 türün 2 tanesi sarı 7 tanesi kırmızı çiçeklidir. Kırmızı çiçekli olanlara halk arasında kan damlası denmektedir.

Adonis cylenea türü ise sarı çiçekli olanlardandır. Varyetesi olan Adonis cyllenea varyete paryadrica da sarı çiçekli olup Mayıs ayında çiçek açmakta, mevsime göre Temmuz ayının onuna kadar çiçekli kalabilmektedir. Zehirli alkoloid içeren bu bitki “Tıbbi Aromatik Bitkiler” arasında gösterilmektedir. Bu nedenle korunması önemli ve gereklidir. 2017 yılında tamamlanan Giresun İlinin Karasal ve Sucul Biyoçeşitlilik Envanterinde; izlenmesi, korunması gereken önemli bitkiler arasında da gösterilmiştir.

2018 yılında, Adonis cyllenea varyete paryadrica bitkisi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce “Tür Koruma Eylem Planı” çalışması yapılması planlanmaktadır.